Teksten og skriften er levende!
På skriveværkstedet i UKH vil vi prøve kræfter med det at skrive.
Gennem grundige læsninger af forskellig litteratur – både prosa og poesi – vil vi søge at finde ud af, hvad litteratur er og kan. Men først og fremmest vil vi skrive selv – alt hvad vi kan! Gennem forskellige skriveøvelser så som non-stopskrivning, cut-up technique, indzoomning og udzoomning – vil vi skabe tekster, som kan udvikle sig til tekstkæder.
Målet med kurset er at blive mere bevidst om det skrevne - både ved at lade sin egen tekst udsættes for kritik af andre engagerede skrivende og ved at forholde sig kritisk og konstruktivt til andres tekster. Kurset henvender sig til alle, der interesserer sig for at skrive. ive kreativt, og som har lyst til at blive bedre.
Vi slutter af med oplæsning og tryk af en lille bog!
Du kan se og læse mere om holdet på deres hjemmeside samt læse de unges værker.
www.skriveværkstedetungiaarhus.dk
Undervisere er Anne Katrine Bagai, digter og cand. mag i Litteraturhistorie.
Underviser | |
---|---|
Ledige pladser | Der er 25 ledige pladser |
Pris | Det er gratis at deltage |
Andre muligheder |
Bogklubben Cosplay-hulen Creative Hands Design og Syning Forfatterspirer Graffiti og Gadekunst Historieture i Aarhus Idécentralen Intro til animationens verden Kunstklubben Lær at tegne Manga SAMVÆRK – Arkitektur og Design i Byen Strikkepausen Styrk din kreativitet Tilbage til tegnebrættet Japansk Mangategning Makerspace IBIS Paint X - Tegning, Grafik og Foto redigering Kreativt Skriveværksted & forfatter Podcast Garn- og hækleklubben KREA i Trige KREA i Hårup KREA i Hårup hold 2 Gå til film Design og Syhold Skriveværksted |
Ugedage | mandag |
Mandage kl. 18.00-21.00
Ungdomskulturhuset